Artystyczny loft

Artystyczny Loft 

Jak wiadomo nie od dzisiaj - moda zatacza koła. Nie dotyczy to tylko ubrań czy fryzur. Podobnie rzecz ma się w architekturze i designie. Od kilku lat uwidacznia się trend na mieszkania stylizowane na loftową przestrzeń. Specjalnie dekorujemy wnętrza w taki sposób, by przypominały pofabryczną halę z XX wieku.  Najstarsze i najwspanialsze lofty wywodzą się z nowojorskiej kultury architektonicznej. A o to ich krótka historia:

 

Dzieje loftów sięgają drugiej połowy XX wieku, kiedy to zmiany gospodarcze w USA doprowadziły do masowych upadków fabryk i hali przemysłowych. Opuszczone przestrzeni bardzo szybko zostały zaadaptowane przez nowojorską bohemę, która aranżowała je na artystyczne studia pracy twórczej. To tutaj powstawały najwspanialsze dzieła amerykańskiej sztuki. Z biegiem lat przestrzenie pofabryczne zostały dostrzeżone przez środowisko pozaartystyczne i stały się obiektem pożądania ludzi biznesu.

 

 

Obecnie powstaje wiele projektów, które nawiązują do starych nowojorskich loftów, jednak w sposób nieco „udomowiony”. Współcześni projektanci tworzą przestrzenie zaaranżowane szkłem, stalą i cegłą. Jednak elementem dominującym jest beton- symbol i znak rozpoznawalny loftu.  Przy użyciu wyposażenia z betonu architektonicznego takiego jak płyty betonowe czy kolorowe sety Morgan & Möller - można stworzyć przestrzeń inspirowaną architekturą pofabrycznych budowli oraz nadać jej własny i unikatowy charakter, tak jak niegdyś robili to nowojorscy artyści smiley